Implanty

Brak nawet pojedynczego zęba zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego to poważny problem natury estetycznej, czynnościowej (zaburzenie funkcji żucia), a także społecznej. W dzisiejszych czasach piękny, pełny uśmiech to synonim zdrowia i sukcesu zawodowego.

Czym zatem są implanty zębowe:

Implanty zębowe to stożkowe elementy zastępujące korzeń zęba. Są one wykonane ze specjalnego rodzaju tytanu, który od dziesięcioleci jest ulepszany i stosowany zarówno w stomatologii, a także w ortopedii i neurochirurgii. Organizm człowieka akceptuje tytan jak tkankę własną. Kość narasta bezpośrednio na powierzchni implantu i traktuje go jak naturalny korzeń zęba. Tytan jest znany również z tego, że nie wyzwala w organizmie żadnych odczynów alergicznych, ani też reakcji na ciało obce.


Dla kogo są implanty:

W zasadzie dla każdego dorosłego. Nie ma ograniczeń wiekowych. Głównym czynnikiem decydującym o rokowaniu i możliwościach leczenia jest stan zdrowia, oraz ilość I jakość tkanki kostnej.


Spotkałam się z opinią, iż zakładanie implantów jest bolesne, czy jest to prawda?

Niestety wśród pacjentów panuje wiele starych mitów o leczeniu implantologicznym. Jednym z nich są informacje o dużym bólu, co jest oczywiście nieprawdą. Cały zabieg wykonuje się w pełni skutecznym znieczuleniu miejscowym i jest mniej nieprzyjemny niż usuwanie zęba. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż zabieg zakładania implantów jest bezbolesny i zwykle krótki (często kilkanaście minut). Po zabiegu większość pacjentów przez 2 do 3 dni ma dyskomfort nie większy jak po usunięciu zęba. Wszystkie objawy pozabiegowe całkowicie ustępują już po kilku dniach.


Jak długo utrzymują się implanty?

Badania kliniczne wskazują na stabilność implantów w okresie ponad 35 letnim. Jest to więc najbardziej długoczasowe rozwiązanie spośród wszystkich metod leczenia protetycznego.


Czy zębami na implantach można gryźć tak jak naturalnymi?

Tak, sprawność gryzienia jest taka jak naturalnych zębów. Pacjent zatem nie czuje żadnej różnicy.


Jakie są inne zalety leczenia za pomocą implantów?

Przede wszystkim implant zastępuje naturalny zdrowy korzeń i dlatego nie trzeba niszczyć (szlifować) sąsiednich zębów, aby odtworzyć brakujące zęby.


Coraz częściej słyszymy pojęcie: regeneracja kości, czym więc ona właściwie jest?

Konsekwencją utraty zębów jest postępujący zanik kości wyrostka zębodołowego, co w skrajnych przypadkach uniemożliwia założenie implantów. Obecnie nie jest to już problem, gdyż za pomocą odpowiednich zabiegów i materiałów możemy odtworzyć brakującą kość (takie zabiegi wykonujemy w naszej klinice).


Panuje przekonanie, iż implanty stomatologiczne są kosztowne, czy jest to prawda?

Jednorazowo to większy wydatek w porównaniu z innymi metodami odtwarzania brakujących zębów (protezy zębowe, mosty). Biorąc jednak pod uwagę długoczasowe efekty leczenia implantologicznego (często na całe życie), to jest to rozwiązanie tańsze od innych, gdyż przez ten długi czas musielibyśmy wymienić kilkakrotnie protezy lub mosty. Implanty się po prostu nie zużywają.

Leczenie implantologiczne jest najlepiej rozwijającą się dziedziną stomatologii, dającą najwyższy odsetek powodzeń, a także zapewniającą największy komfort i najlepszy efekt estetyczny.